CAPE COD ATHLETIC CLUB

founded 1976


  • Home
  • News
  • 2017 Cape Cod Athletic Club Banquet

2017 Cape Cod Athletic Club Banquet

11 Feb 2017 1:37 PM | Peter Benson (Administrator)

2017 CCAC Awards Banquet List of Recipients:

                        Grand Prix Hosts:

  •                         George and Roz Graeber
  •                         Lost Dog in Dennis – Andy Murphy and Jocelyn Smith
  •                         Dawn Varnum
  •                         Yarmouth Police Depart./ Captain Parkers – Paul Mellett &                                                                                                     Cathy Lohse
  •                         Land Ho in Harwich – Dillon Murphy
  •                         Conrad Languth and Garrett Johnson/ Weary Traveler’s
  •                         19th Hole – Dave Cronan and Chris Doherty

Grand Prix Volunteers 

Peter Benson – Village Idiots              Dwight Pfundstein – Nauset Surf & Turf

Jerry Boucher – Moonwalkers            Marjorie Pitts – Village Idiots

Joanne Corsano – Moonwalkers         Scott Pulsifer – Village Idiots

John Duchesney – Village Idiots         Kayleen Rosato – Happy Harriers

Mary Duchesney – Village Idiots        Eric Sabatinelli – Village Idiots

Jen Hardigan – Village Idiots               Megan Sabatinelli – Village Idiots

Norma Kelly – Unattached                  Sue Shanley – Village Idiots

Cathy Lohse – Village Idiots                Rebecca Tadema-Weilandt – Village                                                                                                                   Idiots

Rich Lohse – Unattached                    Kelly Ugaz – Nauset Surf & Turf

Heather Manuel – Village Idiots         Kathleen Walker – Nauset Surf & Turf

Jason McWhirter – Happy Harriers    Chris Whidden – Village Idiots

Paul Mellett – Village Idiots   

Grand Prix Top Individuals (1st Male and Female)

Josh Lyon and Kathy Gustafson

Grand Prix 1st Place Females of each age group-(Please check the CCAC website under the "Grand Prix Results" tab)

Grand Prix 1st Place Males of each age group-(Please check the CCAC website under the "Grand Prix Results" tab)

Overall Team Winner- Village Idiots


SPECIAL RECOGNITION


** Bill Riley is listed as an “Age Group Runner of the Year” for the 80 plus by New England Runner of the Year

** The CCAC tied with the Somerville Road Runners for the Cape Cod Marathon Challenge Cup

The Women’s Team placed 1st among all the women’s teams with a time of 3:05:23

Capt. Lee Moynihan, Michelle Kjoller, Amy Woods, Kim Robbins and Dawn Varnum

The Men’s Team placed 2nd among all the men’s teams with a time of 2:55:30

Capt. Chris Crema, Justin Torellas, Dustin Baker, Scott Brown, Tom Burt

The Co-Ed Team placed 2nd among all the co-ed teams with a time of 2:51:51

Capt. Geof Newton, Katie McCully, Chris Novak, Seamus Woods, Josh Lyon

       

     TRI-TEAM HONORS

Triathlon Team members who have competed in Ironman brand events in 2016. As a team, the Cape Cod Tri team finished 70th out of 166 teams nationally for 2016. That is an improved from 78th in 2015. The highlighted members are those that received "All World" honors last year."

Adrienne Perruzzi Okon                Half Ironman      Eagleman            June 12th              First Timer

Joe O’Loughlin                               Half Ironman      Eagleman            June 12th             

Joanna Tarasiuk                             Half Ironman      Syracuse              June 19th              First Timer

Chris Crema                                    Ironman               Lake Placid          July 24th               

James Hawley                                    Ironman               Lake Placid          July 24th

Stuart Nixoff                                      Ironman               Lake Placid          July 24th

Richard McEvoy                                Ironman               Vineman              July 30th

Charlotte Johnson                           Ironman               Mt. Tremblant   August 21st

Paul Johnson                                     Ironman               Mt. Tremblant   August 21st

Tom Burt                                             Ironman               Mt. Tremblant   August 21st   

Sam Crowell                                       Ironman               Mt. Tremblant   August 21st

Aliicia Furrer                           Ironman               Mt. Tremblant   August 21st

Karen DeSimone                     Ironman               Mt. Tremblant   August 21st

Lee Moynihan                         Ironman               Mt. Tremblant   August 21st

Adam Hufnagel                       Half Ironman   Timberman     August 21st

Derek Delmonico                    Half Ironman   Timberman     August 21st

Joe O’Loughlin                        Half Ironman   Timberman     August 21st

Tracey Delmonico                   Half Ironman   Timberman     August 21st

Adrienne Perruzzi Okon          Half Ironman   Atlantic City    September 18th

Brendan Mulvey                     Half Ironman   Atlantic City    September 18th

Derek Delmonico                   Ironman          Tennessee       September 25th ALL WORLD

Tracey Delmonico                  Ironman          Tennessee       September 25th ALL WORLD

Eduardo Ugaz                          Ironman          Maryland        Ocotber 9th

Joe O’Loughlin                       Ironman          Louisville        October 9th ALL WORLD

Jason Lilly                                Half Ironman   Arizona            October 16th

Joe O’Loughlin                        Ironman          Cozumel          November 27th

 

        TRI-TEAM ANNUAL AWARDS

         AGE GROUP AWARDS OF THE YEAR

        Open (29-UNDER):

                        Male:  Ryan Richer                              Female:  Mei Li Johnson

       SUB-MASTER (30-39):

                        Male:  Tom Burt                                 

        MASTER (40-49):

                        Male:  Eric Wheeler                            Female:  Adrienne Okon

          SENIOR (50-59):

                       Male:  Dick McEvoy                            Female:  Tracey Delmonico

       VETERAN (60-69):

                        Male:  Rich Chretien                           Female:  Laura Woods

         SUPER VETERAN (70-PLUS):

                        Male:  Adam Ross                               Female:  Lucy Duffy

        NEWBIE AWARD:  Peter Benson

      DAVID BRAZIL INSPIRATIONAL AWARD:  Barbara and Albert Stetson

       VOLUNTEER AWARD:  Kathleen Walker and Andy Scherding

        FAMILY AWARD:  Trish and Gary Cundiff

         TRIATHLETES OF THE YEAR:               

                        Male:  Chris Novak                              Female:  Katie McCully

        CCAC ANNUAL AWARDS

      AGE GROUP AWARDS OF THE YEAR

      OPEN (20-39):

                        Male:  Alex Holder                              Female:  Heather Manuel

       MASTER (40-49):

                        Male:  Dave Fay                                  Female:  Lori Miranda                                                                                                         (and Chara)

        SENIOR (50-59):

                        Male:  Dave Crawford                         Female:  Susan Spencer

        VETERAN (60-69):

                        Male:  Dave Farrell                             Female:  Ann Marie Costa

         SUPER VETERAN (70-79):

                        Male:  Brian Kelly

          SUPER SENIOR VETERAN (80-PLUS):

                        Male:  Larry Cole

           COMEBACK AWARD:

                        Male:  Jamie Veara                             Female:  Joanne Corsano

            MOST IMPROVED:

                        Male:  Joshua Lyon                              Female:  Wendy Dunford

             WALKER OF THE YEAR:

                        Male:  Jim Shanley                              Female:  Kristen O’Brien

              ULTRA RUNNER OF THE YEAR:

                        Marshall Lovelette

                RUNNERS OF THE YEAR:

                        Male:  Tom Cugno                               Female:  Kimberly                                                                                                               Robbins

PRESIDENT’S APPRECIATION AWARD

 

                       Peter Benson                                       Cathy Lohse

                        Larry Cole                                            Tracy Long

                        Chris Crema                                        Jane Lovelette

                        Sam Crowell                                        Bill Masterson

                        Mary Duchesney                                 Geof Newton

                        Susan Eastman                                    Dwight Pfundstein

                        Clarence (Bob) Eckerson                     Megan Sabatinelli

                        George Graeber                                  Andy Scherding

                        George Henry                                      Rebecca Tadema-                                                                                                 Wielandt

                        Christine Hornby                                 Tammy Tansey

                        Rich Houston                                       Kathleen Thomas

                        John Kerrigan                                      Kathleen Walker

                        Conrad Languth                                  Dawn Varnum

THE AMBASSADOR AWARD:         George Henry

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Tom Nally

THE SCOTTY CARTER VOLUNTEER AWARD:   Kenny Lemerise

THE JOHNNY KELLEY AWARD:   Jane Lovelette

Thank you to all for making the 2016 Cape Cod Athletic Club year a memorable one.  We look forward to a fun-filled 2017.



Powered by Wild Apricot Membership Software